Винайдено тепловий насос для різко континентального клімата

У Казахстані винайшли тепловий насос для різко континентального клімату

Нещодавно надійшла цікава новина з Казахстану, у якій стартап, відомий як Q-alt Technologies, оголосив про практично повне завершення робіт з розробки та виробництва нового іноваційного теплового насосу. Його головна особливість – можливість функціонування у різко континентальному кліматі при коливаннях температури від -30 °C до +30 °C.
Як повідомляє один із засновників компанії, новинка – це сонячний тепловий насос з двоконтурною будовою конструкції. Офіційна назва новинки: «Сонячний тепловий насос каскадного типу з прямим розширенням».
Головне призначення пристрою – це опалення різноманітних житлових і господарських приміщень, а також забезпечення гарячим водопостачанням. Два незалежних контури досить рідко використовуються в одному пристрої, а у цій інновації всередині знаходиться навіть різний холодоагент. Саме це, на думку фахівців, дозволяє обладнанню функціонувати у максимальному діапазоні температур.

Конструктивні особливості

Сонячний каскадний тепловий насос включає в себе кілька основних компонентів:
  • «накопичувач» сонячної енергії (колектор);
  • два незалежних компресори;
  • три теплообмінника компактного розміру;
  • два клапана розширення:
  • пара насосів циркуляційного типу;
  • пара соленоїд-клапанів;
  • тепловий акумулятор.
Новий пристрій являє собою варіацію досить відомого каскадного повітряного теплового насосу, однак, на відміну від нього, може функціонувати при світлі дня за допомогою одного лише первинного сонячного парокомпресіонного контуру. При цьому, інший контур не бере участі у процесі виробництва тепла, тим самим заощаджуючи електроенергію. Це саме те, що дозволяє поліпшити показник енергоефективності СOP.
Вночі, у похмуру погоду (при відсутності необхідного сонячного потоку) оновлений тепловий насос буде отримувати енергію від зовнішнього середовища, забезпечуючи каскадну роботу системи. Як розрахували творці нового пристрою, таке обладнання, «споживаючи» для роботи компресору 1кВт електроенергії, буде віддавати від 2 до 4кВт виробленої теплової енергії.
Перший прототип обладнання вже створений і проходить тестування, причому компанія-розробник вже встигла отримати патент на свій винахід. Як очікується, термін експлуатації пристроїв такого типу складе не менш ніж 15 – 20 років. Багато у чому він визначається «життєвим циклом» вже існуючих компресорів. Орієнтовна вартість нового пристрою на цей час становить близько 5 000 доларів США (дані актуальні для моделі потужністю близько 7кВт, призначеної для приміщень площею до 70 м²). Мінімальний термін окупності покупки складе близько 4 років, а максимальний – приблизно 6 років (за заявою розробників).
Відзначаємо інтерес до стартапу Q-alt Technologies з боку уряду Казахстану: проект встиг отримати грант від Міносвіти і науки країни, що говорить про державний інтерес до розробок подібного типу.